Jsme farmáři a pracujeme na horách. V  jedné z nejzdravějších a nejčistějších oblastí naší republiky - v Jeseníkách.

 

To, co děláme, to dělat umíme . A myslíme si, že k tomu máme i docela dobré podmínky. Hospodaříme na cca 1300 ha horských a podhorských luk a  pastvin a proto se věnujeme pastevnímu odchovu  masného skotu  a ovcí .

 

Umíme chovat zvířata, umíme jim vytvořit  přirozené podmínky k životu, umíme se o ně postarat po celý rok. V létě je paseme, v zimě  je krmíme  senem a senáží  a zajišťujeme jim pobyt  na zimovištích a podmínky k telení kravám  v porodnicích.

 

Veškerá krmiva vyrábíme bez  chemické konzervace  a bez použití syntetických hnojiv  či pesticidů.

Hnojíme prostě hnojem, jako naši tátové a dědové a tudíž ho "nespalujeme" v bioplynce, byť je to dnes veliká móda...:)

 

V zimě dohlížíme denně v  zimovištích  na krávy, které se v tu dobu telí. Pomáháme jim s porody a o každé tele se postaráme nejlépe, jak umíme, dokud tuto péči nepřevezme jeho vlastní máma. Nechováme "čísla na ušních známkách", chováme živé bytosti, které potřebují naší pomoc.

Během letní pastvy se pak vytváří přirozená rodinná uskupení - krávy s telaty a s  plemennými býky.

Ztráty u telat máme minimální ( do 2% ), natalitu ( počet odchovaných telat na 100 krav ) máme cca 103 - 105 ( rodí se i dvojčata...:)

 

Jako veterinární lékař, farmář a spolumajitel farmy MARWIN v.o.s. garantuji , že je o naše zvířata pečováno nejlépe, jak to dokážeme a v souladu s jejich přirozenými potřebami. Od jejich narození, až po dobu, kdy nastane čas jejich odchodu na jatka. Většinou se jedná o jalovice, které nebyly zařazeny do chovu, popř. o býky nebo volky. Krávy na našich jatkách neporážíme, dožívají se u nás  poměrně vysokého věku ( v průměru cca 10 let ).

 

Máme úctu ke všem  zvířatům. Pokud jsou některá z nich určená k jatečným účelům, je i  jejich porážka  provedena  v klidu a bez zbytečných stresů.

 

MVDr. Pavel Mareček

 

 

P.S...jako veterináři  se mi  poštěstilo  být u narození živých čtyřčat na naší farmě Hynčice.

(Je to událost, která se odehraje jednou až  dvakrát ročně na celé této planetě a pikantní bylo, že k tomuto porodu došlo 1.dubna - na Apríla...:)

Přes mírné porodní  komplikace se nám tento zázrak podařil  a všechna  čtyři  telátka jsme odchovali v pohodě a zdraví...

 

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode E-shop