I Vaši psi a kočky mají nárok na zdraví.

01.12.2015 19:28

V době masívního rozšíření granulovaných krmiv mně, jako veterinárnímu lékaři a celoživotnímu chovateli psů, bliká červená kontrolka.

Proč ?

Protože psi mají  KOUSAT. Jejich zuby se k tomuto účelu vyvíjely statisíce let. Musí kousat a trhat kosti, šlachy i maso. Tím si čistí a masírují dásně a posilují závěsný aparát zubů.

A co jim nabídneme my?

Křupavé granule, které jim možná zajistí pravidelnou a tvarovanou stolici. Ovšem pravidelně také PARODONTITIS !

Psi totiž tímto onemocněním chrupu trpí více než my, lidé (nečistí si zuby ani nití, ani mezizubními kartáčky). Ale průběh je podobný. Nejprve plaky, pak zubní kámen, následuje infekce anaerobními bakteriemi - a  nashledanou, zuby...!

To už většinou v narkóze na operačním stole veterinární ordinace.

Odborně se tomu říká "...atrophia ex inactivitae..." (atrofie z nečinnosti) a znají to dobře ti, kterým po 6-ti týdnech sundali sádru z nohy. Byla nefunkční, protože zahálela - i když jenom cca 42 dní. S těmi psími zuby je to podobné a určitě horší, protože je takto krmíme dlouhodobě.

Dopřejte jim (kromě granulovaného krmiva) také kousání - do hovězích nebo jehněčích kostí, šlach a masa. A pokud je v BIO kvalitě, může být i dobrou prevencí k alergiím z cizorodých látek a následným kožním onemocněním.

 

MVDr.Pavel Mareček, praktický veterinární lékař

 

 

.

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode E-shop